Novoroční fotoorienťák
2010

Praha stokadibudková

V pražských lesích a lesoparcích, tam kde správný orienťák denně běhá, vyrašily v posledních měsících desítky zelených boudiček - kadibudek. Orienťák by řekl toika, ale tyhle budky jsou zelené a od konkurenční firmy. Na mnoha místech tak přibyly nezvyklé monumenty, které dokrašlují prostředí lesa, remízků, altánků, prolízaček i pískovišť.

A tak jsem připravil pro dlouhé první lednové víkendy malý pražský fotoorienťák. Úkolem je najít na ob mapách v Praze Hrádek, Džbán, Petřín, Hvězda a Stromovka místo s vyfocenou kontrolou - nečekejte na fotu orienťácký lampion .-) a určit jeho polohu na o-mapě. Asi to nebude lehký úkol pro mimopražské, a i pro pražské domorodce to může být důvod k mimořádnému proběhnutí, ať už ve dne nebo za dlouhých večerů se světlostrojem.

Soutěžní mapa s foty 1. Hrádek neboli Krčák.
Stavitel pojal kadibudky převážně jako prvek doplňující dětská zakoutí, kde přibyla k prolézačkám, pískovištím, lavičkám a altánkům další "dětská průlezka". Přesto se nebál ani typicky lesních zákoutí, kde kadibudky kromě stromů obklopí jen sem tam nějaká lavička.

Soutěžní mapa s foty 2. Džbán
Tady stavitel zabudoval budky velmi rafinovaně do krajiny, a tak oživil nejedno parkové zákoutí s krajinkou.

Soutěžní mapa s foty 3. Petřín
Na Petříně se podařilo na mnoha místech vtipně doplnit pohled na historické dominanty Prahy kadibudkou. Hlouběji do lesních, skalních či parkových partií se však stavitel nepouštěl.

Soutěžní mapa s foty 4. Hvězda
Ve Hvězdě se stavitel nenechal vyprovokovat k náročnějším kombinacím a držel se jednoduše při zdi. Díky tomu se jedná spíše o začátečnickou trať.

Fotky byly pořízeny ve dnech 24.-26.12.2009 a fyzická přítomnost kontrol v terénu není 100% zajištěna - jsou mobilní.

V lednu přibyla "lyžařská" Stromovka
Soutěžní mapa s foty 5. Stromovka
V místě nebezpečí propadu jsou kontroly pro jistotu zdvojené.

Výřez mapy s tipem na správné umístění kontroly v mapě pošli na adresu milan@ini.cz. Soutěž bude vyhodnocena koncem ledna a snad se podaří sehnat i nějaké ty ceny. Za každou uhodnutou kontrolu je bod. Za každou první kontrolu na druhé a další mapě počítám body 3 (ať se snažíte i jinde než jen ve "svém" lesíku).

Leden skončil a proto, pokud jste se dosud nevydali do terénu máte smůlu. V pátek 5.2. je již většina budek stažena. Malá reportáž z Petřína -

Zatím v soutěži vede Ondra Sysel s 8 kontrolami. Dávám ještě šanci na další tipování, i když v lese už najdete jen toto (a to jen do nejbližšího sněžení).

Tato kontrola je nesoutěžní. Mapa Přehrada se nafotit totiž nestihla.

A možná se ještě dočkáme pokračování P. Š t ě p á n e k přednesl na ZHMP26.3. následující interpelaci:
Interpelace je na pana radního Marečka a týká se přenosných WC v zeleni. Víte, že jsme v loňském roce vysoutěžili a instalovali v pražských lesích a v jiné zeleni více než 70 přenosných záchodů tak, aby veřejnost mohla vykonávat potřebu kultivovaným způsobem a neměli jsme lesy plné hřibů podpapíráků, jak jim říkají houbaři, když mají tu smůlu, že do nich šlápnou. Projekt byl dělán v rámci Čisté a zelené Prahy a byl myslím úspěšný. Lidé si to pochvalovali a i podle firem, které uklízejí pražskou zeleň, především lesy, problém řešil. Vedle pohodlí pro Pražany to také znamenalo hygienizaci práce pro ty firmy, které se zabývají úklidem, což také není zanedbatelné. Obracím se s prosbou, aby tento projekt byl obnoven, aby bylo využito toho, že máme vysoutěženou firmu. Pokud to nebude z formálních důvodů možné, aby bylo obratem provedeno nové výběrové řízení, ale, aby starý kontrakt byl zatím použit pro rozmístění do lesů. Zhruba před 14 dny se oteplilo, lidé tato místa navštěvují. Při návštěvě Kunratického lesa se mě několik lidí zeptalo, proč to tam není. Slíbil jsem jim, že se zeptám. Pokud by toto bylo možné zařídit během dnů a okamžitě spustit výběrové řízení, nepotřebuji písemnou odpověď. Důležité je, aby na desítky míst se záchody vrátily. Nákladovost se pohybovala od 40 Kč na den a celkem nás stála zhruba statisíce. Zároveň proto navrhuji, aby byl projekt vyhodnocen, aby v rámci Čisté a zelené Prahy, která nezahrnuje jen zeleň a působnost pana radního Marečka, ale i jiné oblasti, tato WC byla umístěna i na jiné veřejné plochy, kde není jednoduchým způsobem přístupnost k sociálnímu zařízení. Všem přeji pěkný víkend a děkuji za slovo.

Na konci dubna 2010 se opět kadibudky do pražských lesů a lesoparků vrací

A v lednu 2011 opět kadibudky z pražských lesů a lesoparků zmizely. Že by tečka za Prahou stokadibudkovou?
Nikoliv, v prvním březnovém týdnu se zase vrací na svá loňská stanoviště.