Pár obrázků z Kunmingu

Miloš si zakoupil malý digifoťák, asi ne nějak výhodně, ale můžeme posílat on-line fotky.

u počítače

Porada kolem počítače
Mr. Hu Jo je učitel angličtiny, a každý večer jsme zkoušeni z konverzace na téma Jak se vydařil den. Dostávám pokárání za svoji špatnou výslovnost - Tohle není british english! Číňané ale jezdí studovat angličtinu do USA, ale spíše nejezdí nikam. Mr. Li prý bude zkoušet mapovat - uvidíme. Místní šéftělocvikář profesor So velí, co se bude mapovat. Anglicky neumí, a v případě nepřítomnosti Mr. Hu Ja přitáhne nějaké anglicky mluvící děvče. Pokaždé jiné. Holt zdejší tělocvikáři umí. I do lesa nakonec přišel s tím, že kluci šli hrát fotbal a přivedl Milošovi na exkurzi dvě děvčata. Jinak ty dveřevzadu na fotce skutečně nejdou zavřít, ale jinak je to komfortní 3 pokojový byteček s vyhlídkou na město.

ulička

Ulička, kde v Kunmingu bydlíme je opravdu čínská.
Ale je stranou ruchu a je kousek na univerzitu a do lesa za ní. Po ulici jezdí MHD linka 70, jinak auta, kola, tříkolky, motorky a také dvoukolové povozy s koníky?, osli spíš něco mezi tím - já to nepoznám.

skola

Jedna z hlavních budov školy - architekt se prý inspiroval nějakým chrámem v nedalekém Tibetu.

hriste

Číňané hodně sportují
- cvičí na spartakiádu, hrajou fotbal, basket a badminton. Za stadionem jsou v lese vidět strže, to je na OB skoro nepoužitelné. Profesor So dnes proháněl svých 25 studentek. Všichni tady makají při tělocviku naplno nadoraz, i tlusté holky a i ty co na tělocvik nastoupily doknce v kalhotech či polobotkách. Snaživí studenti a stadionek na kraji lesa v nadmořské výšce 1940 metrů, s teplotou na konci října přes 25 stupňů - to je asi sen nejdnoho českého vysokoškolského tělocvikáře (jen jestli by si zvykl na jídla připravená v popelnici na ulici, 10 metrů za drahou začíná pásmo nikoho a tedy špíny) Doplněno 2008: Za dráhou už není pásmo špíny - mapový google tam vygooglil 10 pruhovou (!!) dálnici.

okolo

Pohledy z lesa
Při mapování v zabušeném (jen ale málo pichlavém) lese jsou pěkné výhledy na město a okolní kopce.

sradlo

Už týden koumáme
proč mají Číňané v koupelně zvlášť umyvadélko na nohy. A taky se divíme, že v bytě 3+1 chybí záchod.

sosna

Mapování v univerzitním areálu
je spíše oddechovou záležitostí. Ze snímku je to málo patrné, ale dokola je každý blok postavený v jiné pětiletce.

les mrakodrapů

Pohledy z lesa
V popředí je univerzitní stadion, za ním areál školy, který také mapujeme, dál jsou čínské uličky a konečně mrakodrapová city plná vysokohorského smogu s překrásnou horskou kulisou. 2008 - dnes tudy podle map na google vede 10 pruhová dálnice.

přejezd

Na přejezdu úzkokolejky
je čilý obchodní ruch - opravdu má jet za 3 minuty osobní vlak?

náklaďák

Jede na čas
jenže náklad z opačné strany - od Hanoje. (a vláčky houkají i teď večer)

povoz

Něco pro Lenku
V takovém stylu vystavět Jižák nebo areál Hvězda!- jen jestli jdou uvnitř zavřít nějaké dveře.

pracující

V Čině se pracuje
skoro všude na 2 směny. Lidí je dost.První směna pracuje a druhá - vždyť vidíte.

povoz

A ještě pro Lenku
Cyklopruh je v nadstandardní čtvrti tak 200 metrů od našeho bydlení velkoryse široký. Zdé se ale, že cyklisti nepřevládají.


borovicka.milan@seznam.cz